DOKTORUMDAN EN GÜZEL HABER VAR...Prof. Dr. Mehmet Akif Kaygusuz... Kendisiyle tanışalı 9 yıl falan oldu. Kendisinin, benim hayatımda çok önemli bir yeri var. Kısaca özetliyeyim. Şöyle...

2013 yılıydı... Sol kasığımdaki keskin bir ağrıyla doktora gittiğimde, 'Avasküler Nekroz (AVN) diye birşeyle karşılaştım. AVN denen bu şeyin hayatımın seyrini değiştireceğini hiç bilmiyordum tabii ki. Teşhisi koyan kemik hastalıkları uzmanının, "Futbol hayatın bitti" uyarısıyla ne demek istediğini, son 9 yıl içinde yaşadığım acı tecrübelerle çok iyi anlamış oldum. 

Birkaç gün sonra korkunç ağrılar başladı. Hangi doktora gitsem, (Teşhisi koyan dr. dahil) "Hemen protez yapmamız lazım, ameliyat yapmamız lazım. Sakın üstüne basma, kırılır, çöker" diyenden geçilmiyor... Türkiye'nin en önemli sağlık kuruluşları, en iyisi olarak bilinen doktorlar, uzmanlar... 

Tam ameliyata gideceğim gün, mahalleye yeni açılan bir özel hastaneye gittik. Halil Can Gemalmaz diye bir doktor... Bana, "Senin ameliyat olmana gerek yok" deyince başka bir sürecin içine girdik. 

DURUM İYİ GÖZÜKMÜYOR AMA...

"Ameliyat olma" diyen başka doktorlar ararken rastladım Prof. Dr. Mehmet Akif Kaygusuz'a... "Durum pek iyi gözükmüyor ama... Ameliyat olmadan, protez taktırmadan götürebildiğin kadar götür. Çünkü protezin geri dönüşü yok. Nekrozun yani ödemin bulunduğu, vücudun ana taşıyıcısı kalça kemiğinin pinpon topu şeklindeki uç kısmında büyük oranda tahribat ve ödem oluşmuş. 

Akif hoca enteresan bilgi daha verdi bu hastalıkla ilgili bana: Bu hastalığı ben dahil, dünyada bu işle uğraşan doktorlar, hala tam olarak çözemedik. Ama herkesin hastalığı kendine özeldir. Doktor arkadaşların bu vakayla ilgili bir kaç ezberleri var. Protez, ameliyat, hücre nakli vs... En vahim tablo protez ise kaybedeceğin birşey yok. Protez ve ameliyat olmamak için direneceksin. Bu işin bilinen bir ilacı da yok. Hayatına dikkat edeceksin, bacağı fazla hırpalamayacaksın, Bol D vitamini alacaksın. Antibiyotik gıdaları fazla tüketmeyeceksin... Gibi gibi.

SAKIN AMELİYAT OLMA...

O günlerde enteresan bir gelişme daha yaşadım. Bir gün telfonum çaldı. "Ben Ayşet. Hemen ofisime gelin. Ben sizi iyileştirecek. Sakın ameliyat olmayın..."

Öyle yaptım. İskenderpaşa'daki mütevazı ofise gittikten sonra hayatımda bambaşka bir dönem başladı. Manuel terapi ile tanıştım.

Aslen Dağıstanlı olan Ayşet Şerifova ve eşi Sadettin, bacağımı iyileştirmek için büyük gayret sarf ettiler. Onlara müteşekkirim. Sanırım 2 yıl falan süren zorlu bir terapi sürecinden sonra, ağrılarım iyice azaldı. 

KEMİK KAYNAMIŞ

Son olarak bir ay kadar önce Baltalimanı Kemik Hastalıklarından Prof. Dr. Mehmet Akif Kaygusuz'a uğradım ve son çektridiğim MR'ları gösterdim. Akif hocam müjdeli haberi verdi: Ödem görünmüyor. Çok rastladığımız bir durum değil ama kemik kaynamış ve ödemi kapatmış...

Nereden baksanız 10 yıllık kabustu Avasküler Nekroz denilen bu illet...

Akif hocanın verdiği bu müjdeli haberle hayatımda yeni bir sayfa açtım.

 

 

 

 

DOKTORUMDAN EN GÜZEL HABER VAR... DOKTORUMDAN EN GÜZEL HABER VAR... Reviewed by sabanarslan on Pazar, Şubat 05, 2023 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Küfür ve hakaret içerin yorumlar yasaktır, yayınlanmaz. Yorumlama Biçimi tercihlerinden "Ananoim'i tercih ederek, herhangi bir hesaba bağlanmadan yorum gönderebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.