HİLMİ BAŞKAN ORDU'NUN MARKA DEĞERİNİ ARTIRDI

SABAH Ordu buluşmasını yazdım. Başkan Hilmi Güler'le birlikte 'Turçu gavurmasına misir ekmee banduduk...'

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ile SABAH Ordu Buluşması kapsamında sohbet ettik.

Üniversite yıllarına kadar, Ordu’nun Ünye ilçesine bağlı Gölcüğez köyünde yaşadım. Elektrikle 1980'de tanışan bir köyde geçti çocukluğum ve gençliğimin ilk yılları... Ancak binek hayranlarıyla ya da kamyonlarla ulaşırdık köyümüze. Yakın zamana kadar, yarım yamalak stabilize yolumuz vardı.
27 bin 500 kilometreyle, Türkiye’nin en uzun köy yolu ağına sahip il Ordu… Aynı zamanda en uzun asfalt ve beton yol da Ordu’da yapıldı son yıllarda. İstanbul’un civar köylerinin yolu bile bizimki kadar düzgün değil şu anda. “Köyümüz Paris oldu” der bizimkiler…

Hilmi Başkan, marka değerini artırdı Ordu’nun. Biz fındık üretiriz. Fındığın kalite değeri yükseldi mesela. Tamam maliyetler çok yükseldi ama fındık daha iyi kazandırıyor artık.
Hilmi Güler ve ekibi, örnek fındık bahçeleri oluşturdu. Toprak tahlilleri, budaması, bilinçli gübrelemesi yapılan bahçelerde üretim artmaya başladı. Fındık artık sadece içiyle değil, kabuğuyla, bahçesinde alternatif ürünleriyle de ayrı gelir kalemlerine dönüştü. Köylüler her anlamda bilinçlenmeye, gelirleri artmaya başladı.

ORDU KAYSERİ’NİN SAHİLİ OLDU

“Ordu’da fındık dışında üretim yapılabileceğini kanıtladım” diyor Hilmi başkan… Ondan dinleyelim: 460 dönüm toplulaştırma yaptık. Fındık kabuğundan aktif karbon üretiyoruz. Kybele markasıyla çikolata üretimine başladık. 5 şirketimizle 30’dan fazla ürün üretiyoruz. Fındık bahçeleri 11 ay boş. Gezen tavuk üretimine başladık. 50 bin yumurtayı, yılda 35 milyona çıkardık, Migros’a satıyoruz. Akkuş’ta dünyanın en güzel fasulyesini üretip Bodrum’a satıyoruz. 65 bin baş hayvanımız var. Manda, koyun, kaz. Kazda Kars’a rakip olduk. Iğdır’a bile 200 bin kaz sattık bu yıl. Çöpten, deniz dalgasından enerji üretiyoruz, İsrail’le işbirliği yaptık. 300’den fazla şelalemiz var. 12 ay turizm yapıyoruz. Bölgemizin Güney Amerika kalitesinde deniz dalgası var. Sörf tahtası ve tekne üretmeye başladık. Ünye limanını genişlettik, ro ro yüklemesi yapıyoruz. 41 vilayetin Rusya ihracatı buradan yapılıyor artık. Yeni yollarla Mersin 6 saate düştü. Ordu, Kayseri’nin sahili oldu artık.
HİLMİ BAŞKAN ORDU'NUN MARKA DEĞERİNİ ARTIRDI HİLMİ BAŞKAN ORDU'NUN MARKA DEĞERİNİ ARTIRDI Reviewed by sabanarslan on Çarşamba, Ekim 26, 2022 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Küfür ve hakaret içerin yorumlar yasaktır, yayınlanmaz. Yorumlama Biçimi tercihlerinden "Ananoim'i tercih ederek, herhangi bir hesaba bağlanmadan yorum gönderebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.