Avrupa'nın göbeğinde, BM gözetiminde yapılan katliamın 21. yıl dönümü...

Srebrenitza (Srebrenica) katliamının 21’inci yılında, toplu mezarlarda bulunan, en küçüğü 14, en büyüğü ise 77 yaşında olan 127 masumun cenazesi, gözyaşları arasında toprağa verildi. Toplam kurban sayısı böylece 6 bin 504’e çıktı
Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen ve 8 bin 372 Boşnak'ın katledildiği Srebrenitsa soykırımının izleri, aradan geçen 21 yıla rağmen hâlâ canlı. Soykırımda öldürülen ve toplu mezarlara gömülen kurbanlardan kimlik tespiti yapılan 127'si dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı törenle gözyaşları arasında Potoçari Mezarlığı'nda toprağa verildi. Böylece mezarlıktaki kurban sayısı 6 bin 504'e çıktı.

O FABRİKADA TÖREN
Srebrenitsa soykırımının 21'inci yıldönümü kapsamında, savaş döneminde BM askerlerinin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasında dün anma töreni düzenlendi. Törende Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra siyasiler, din adamları, uluslararası örgütlerin temsilcileri, diplomatlar ve on binden fazla vatandaş hazır bulundu. Fabrika duvarlarında asılı dönemin fotoğraflarını inceleyen Çavuşoğlu, hayatını kaybedenler anısına açılan defteri imzaladı. Heyetler, cenaze namazı öncesinde Potoçari Anıt Mezarlığı'ndaki soykırım anıtına çiçek bırakıp saygı duruşunda bulundu. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, bu acılı günde hislerini tarif edecek kelime bulmakta zorlandığını belirterek, "Bugün sahip olduğumuz devleti ve bu yeri canlarıyla elde eden annelere, eşlere ve çocuklara ne söyleyebiliriz? En sevdiklerini buraya defnedenlerin acısı ve çilesi o kadar büyük ki en iyisi sadece susmak." ifadelerini kullandı. Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazoviç ise "Acımız umut, intikamımız adalet, annelerin gözyaşı dua olsun. Bir daha hiç kimse Srebrenitsa'yı yaşamasın" temennisinde bulundu.

EN KÜÇÜK KURBAN 14 YAŞINDA
Törenin ardından, toplu mezarlardan son bir yılda çıkarılıp kimlik tespiti yapılan 127 kurban toprağa verildi. Potoçari Anıt Mezarlığı'nda defnedilen soykırım kurbanlarının sayısı 6 bin 504'e yükseldi. Dün defnedilen en küçük kurban Avdija (14) ve en yaşlı kurban Mustafa (77) için dua ettiklerini kaydeden İzetbegovic, "Onlar sadece isimleri, dinleri ve etnik kökenleri nedeniyle öldürüldü" dedi. Srebrenitsa soykırımında babasını kaybeden Nermina Muminovic de, çocuk yaşta ailesiyle evini terk etmek zorunda kalan kurban yakınlarınlarından sadece biri olduğunu kaydetti. Babasının, Potoçari'deki BM üssüne sığınırken söylediği "Artık güvendeyiz" sözlerini hâlâ hatırladığını aktaran Muminovic, "Bizi koruması gerekenler bize ihanet etti" diye konuştu.

ÜNLÜ FUTBOLCULARDAN TWİTTER MESAJI
İtalya'nın Roma takımında top koşturan Bosna Hersekli forvet oyuncusu Edin Dzeko, Srebrenitsa'yı unutmadı. Dzeko, Twitter hesabından, "Asla unutma, Srebrenitsa... Hiç kimseye, hiçbir zaman ve hiçbir yerde tekrarı olamayacak bu kötülüğü asla unutma" ifadelerine yer verdi. Chealsea'nin Boşnak kalecisi Asmir Begovic de "Asla unutma, Srebrenitsa" paylaşımında bulundu.

Avrupa'nın göbeğinde, BM gözetiminde yapılan katliamın 21. yıl dönümü... Avrupa'nın göbeğinde, BM gözetiminde yapılan katliamın 21. yıl dönümü... Reviewed by sabanarslan.com on Salı, Temmuz 12, 2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Küfür ve hakaret içerin yorumlar yasaktır, yayınlanmaz. Yorumlama Biçimi tercihlerinden "Ananoim'i tercih ederek, herhangi bir hesaba bağlanmadan yorum gönderebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.