Bir gurur abidesi Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Çalışmaların sona yaklaştığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da Üçüncü Boğaz Köprüsü ve çevre yollarının gökyüzünden görünümü büyüleyici.
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e bakan kuzey tarafında yapımı devam eden Yavuz Selim Köprüsünün üzergahı, Avrupa Yakası'nda Sarıyer'in Garipçe mahallesi ile Anadolu Yakasında Beykoz'un Poyrazköy semtinde yer alıyor. Temeli dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Mayıs 2013'te atılan köprünün, 26 Ağustos 2016 tarihinde açılması planlanıyor. 
Yapımı tamamlandığında, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile eğik askılı köprü sınıfında dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü ve 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü olacak.  
6 Mart 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla köprüdeki son tabliyenin montajı ile iki kıta üçüncü kez birleşmişti. 
Fotoğraflar: Şaban Arslan

Bir gurur abidesi Yavuz Sultan Selim Köprüsü Bir gurur abidesi Yavuz Sultan Selim Köprüsü Reviewed by sabanarslan.com on Pazartesi, Haziran 20, 2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Küfür ve hakaret içerin yorumlar yasaktır, yayınlanmaz. Yorumlama Biçimi tercihlerinden "Ananoim'i tercih ederek, herhangi bir hesaba bağlanmadan yorum gönderebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.