Sykes-Picot'un 100. yıldönümü/Ortadoğu’daki katliamların nedeni belki de bu harita…

Ortadoğu’yu cetvelle şekillendirmeye alışkın olan batı, 100 yıl önce bugün, Syket-Picot denilen ucube anlaşmayla, bölgedeki kanlı geleceğin temellerini attı.

New York Times gazetesi, Osmanlı topraklarının paylaşılmasını öngören Sykes-Picot Anlaşması'nın 100. yıldönümünde arşivden yeni bir harita çıkardı. Buna göre harita İngiltere ve Fransa'nın hazırladığı Sykes-Picot haritasının bir alternatifi.

Sykes-Picot haritası

Haberde dönemin ABD Başkanı Woodrow Wilson tarafından hazırlatılan haritayla birlikte, "1920'lerde sınırlar bu şekilde çizilseydi Ortadoğu kurtarılabilir miydi?" sorusu da yer aldı.

Wilson tarafından işadamı Charles Crane ve din bilimci Henry King'e talimat verilmesinin ardından çizilen haritada, Osmanlı'nın Constantinopolitan State, Smyrna, Kürdistan, Ermenistan, Mezopotamya, Suriye ve Türkiye olarak parçalara ayrıldığı görülüyor.


Ermenistan ve Kürdistan… Amerika tarafından 100 yıl önce hazırlanan harita, bugün bölgede batının amacının ne olduğu net bir şekilde gösteriyor.    
Sykes-Picot'un 100. yıldönümü/Ortadoğu’daki katliamların nedeni belki de bu harita… Sykes-Picot'un 100. yıldönümü/Ortadoğu’daki katliamların nedeni belki de bu harita… Reviewed by sabanarslan.com on Pazartesi, Mayıs 16, 2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Küfür ve hakaret içerin yorumlar yasaktır, yayınlanmaz. Yorumlama Biçimi tercihlerinden "Ananoim'i tercih ederek, herhangi bir hesaba bağlanmadan yorum gönderebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.