Sınıf arkadaşım Necip Fazıl Kısakürek... Necip Fazıl için 5 yıl hazırlandım

Şaban Arslan, günümüze damga vuran isimlerin gençlik yıllarını anlatan Sevda Kuşun Kanadında dizisinde, ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek’i başarıyla oynayan okul arkadaşı Mustafa Şimşek’le keyifli bir sohbet yaptı...
Geçenlerde bir akşam, televizyonun karşısında oturmuş, bir şeyler yazıyordum. Bir ara gözüm televizyonda yeni başlayan "Sevda kuşun kanadında" dizisinin bir sahnesine takıldı. Gayrı ihtiyari, "Aaa Necip Fazıl..." deyiverdim; "Ne kadar iyi benzetmişler öyle."
Bir çay salonunun ortasında oturmuş, ona buna laf yetiştiriyor, birilerini hicvediyor.
Eşim ilk olarak, "Heredot Cevdet gibi olmuş" diye tepki verdi...
Sonra oturduk, pür dikkat izledik dizinin geri kalanını.
Ağırlıklı olarak, 80'li yıllardan sonrasının Türkiye'sine damga vurmuş kişilerin gençlik yılları işleniyor dizide. Recep Tayyip Erdoğan, Necmettin Erbakan, Abdullah Gül... Eski Başbakan Necmettin Erbakan ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı canlandıran oyuncular da oldukça başarılı.
Ertesi gün sosyal medyada en çok patlayan karakterlerden biri Necip Fazıl oldu.
Facebook'tan öğrendim ki dizide Necip Fazıl'ı canlandıran oyuncu, benim Ünye Lisesi 6 Fen A sınıfından, sıra arkadaşım, MustafaŞimşek...
Hafta sonu bir hemşeri etkinliğinde bir araya geldik Mustafa'yla. Vaay kardeşim, demek sendin haa.. Gurur duyduk...
Çok mutlu oldu. Kendisini tanıyamamış olmama yani. "Demek ki kendimi rolüme öyle iyi adapte etmişim ki sen bile beni tanıyamadın...
Valla öyle. Bilmesek ki Üstad yıllar önce göç eylememiş bu alemden, gelmiş bizzat oturmuş o kahvehanenin orta erine şiirler okuyor, ona buna laf sokuşturuyor sivri diliyle.
Mustafa Şimşek
BENZEMEK İÇİN 10 KİLO VERDİM
Mustafa başladı, Necip Fazıl rolünü nasıl kaptığını, nasıl hazırlandığını anlatmaya:
Beş yıl öncesinden hazırlanıyorum ben Necip Fazıl'ı oynamaya… Mesut Uçakan'ın Necip Fazıl dizisi çekeceğini duydum ve yanına gittim, "Bunu ben oynamak istiyorum" dedim. Çünkü sima olarak Necip Fazıl'a çok benzediğimi düşünüyorum.
Gitmeden önce saçlarımı, bıyıklarımı Necip Fazıl gibi yaptırdım. Profesyonel bir makyajla Necip Fazıl oldum ve çektirdiğim fotoğrafları beraberimde götürdüm. Necip Fazıl'la ilgili ne varsa okudum, izledim. Ama o dizi olmadı, hevesim kursağımda kaldı.
Aradan dört yıl geçti, Ünye'de olduğum bir gün, Mesut Uçakan'ın sahibi olduğu şirketin, Sevda Kuşun Kanadında dizisini çekeceğini duydum. Apar topar yapımcı Nesim Şahin’e gittim, role yeniden talip oldum. Önce çok sıcak bakmadı ama 4 yıl önce çektirdiğim fotoğrafları çalışmaları gösterdim. 'Kaldırımlar' şiirini ve 'İleri Geri Meselesi' diye bir hikayesi var, onu Üstad'ı taklit ederek okudum. Çok beğendi. "Tamam, rol senin" dedi. Yapımcılığını Nesim Şahin'in üstlendiği dizinin çekimine kadar geçen bir yıl süresince de Necip Fazıl'ı su gibi içtim, ne var ne yoksa ezberledim. Hatta biraz kilom vardı. Üstad'a daha çok benzemek için spor yaptım ve 10 kilo verdim.
Üstad Necip Fazıl Kısakürek

Mustafa Şimşek'in gözünden iki ayrı Necip Fazıl

O bir deha… Zihnimde iki Necip Fazıl belirdi, yaptığım okumalardan sonra. Birincisi, döneme damgasını vurmuş bir şair, üstad... Tasavvuf ehli. İkincisi, egosu çok yüksek… Hazır cevap. Nazım Hikmet'le iyi arkadaşlar biliyorsunuz. İkisi de Deniz Harp'ta okumuşlar. Yahya Kemal hocaları. Şair olarak rekabetleri var, fikir dünyaları farklı ama iyi dostlar. Nazım Bursa cezaevinde yatıyor. Necip Fazıl "Ziyaretine geleceğim" diyor. Nazım gece gündüz düşünüyor, Necip geldiğinde ona öyle bir cümle kurayım ki altından kalkamasın… Geliyor Necip Fazıl. "Hoş geldin meleklerin hocası" diyor Necip Fazıl'a. Nazım Hikmet 'şeytan' demek istiyor Necip Fazıl'a. Şeytan cennetten kovulmadan
önce meleklerin hocasıydı ya. Necip Fazıl hemen ona cevabını yapıştırıyor: "Hoş
Mustafa Necip Fazıl rolünün hakkını veriyor
bulduk Şaziye'nin kocası" diyor. Şaziye Nazım Hikmet'in karısının adı, fakat Firavun'un karısının adı da Şaziye. O da orada ona Firavun diyor yani.
Hayranları, egosu yüksek Necip Fazıl'ı gündeme getirmeyi sevmiyorlar. Ama Necip Fazıl Bab-ı Ali'de kendi gaflarını yazdı aslında. Günahlarını da anlatan bir adam yani. Kendisiyle hesaplaşan biri.

İfade fukarası Serdengeçti

Necip Fazıl bölümleri, sağlığında müdavimi olduğu Beyazıt'taki Küllük de denilen Marmara Kıraathanesi'nin benzeri olan Yenikapı'daki bir kıraathanede çekiliyor. Dizinin ilk bölümünde, Necip Fazıl, Muhasebe şiirini okuyor, sonra da Osman Serdengeçti'ye "İfade fukarası Serdengeçti" diye takılıyor. Necip Fazıl sahneleri, dizinin sosyal medyada en çok paylaşılan bölümlerinden oldu.
Seyirciden tam not alan Necip Fazıl bölümlerinin çekimi için önümüzdeki sezon, Göktürk'teki platoda Küllük'ün aynısı yapılacak.


Mustafa'yla ben. Mezun olduğumuz gün. 1985
Futbolcu olamadım bari artist olayım
Mustafa Şimşek'le 1984 yılında Ünye Lisesi 6 Fen B sınıfında tanıştık. Aslında benim boyum ondan 20 santim kısa. Hocaların uyarısına rağmen, inatla en arka sırada beraber oturuyor, dersi kaynatıyorduk.
Lise bitti, yollarımız ayrıldı, tamamen koptuk. Yıllar sonra İstanbul'da değişik mekanlarda birkaç kez karşılaştık. Reklam filmlerinde, dizilerde, sinema filmlerinde küçük roller aldığını söylüyordu. Ancak son birkaç yıldır, Mustafa Şimşek adını daha çok duymaya başladım. Geçen yıl mesela TRT'deki Diriliş Ertuğrul dizisinde tapınak şövalyesi Marcos'u canlandırdı.
Görüyorum ki bizim Mustafa, sanat camiasında, benim düşündüğümden daha önemli bir kariyer edinmiş, ciddi işlerin arifesinde bir sanat adamı. Sanat faaliyetlerini kendisinden dinleyelim:
Yıllar bizden çok şey götürmüş...
Ünye'de amatör futbol oynuyordum. "Ya futbolcu, ya da artist olacağım" diyordum. Olmazsa ticaret yapacaktım. Hepsini de yaptım. Beni Ünye'de futbol takımına almadılar, küsüp İstanbul'a abimin yanına, ayakkabıcı dükkanına çalışmaya geldim. Aynı zamanda amatör kulüpte top oynuyorum. Bu sırada bir yandan tiyatroya başladım, bir de sinema filmi senaryosu yazdım, "Türk usulü evlenmek" diye. Mehmet Güneş çekti. Tam istediğim gibi bir sonuç olmadı ama yine de 50 senaryo içinde, Kültür Bakanlığı'ndan üçüncülük ödülü aldım.
İlk olarak Kadir İnanır'ın Med Cezir Manzaraları'nda ufak bir rol aldım. Kadir İnanır'la karşılıklı sahnemiz var, "Ben senin hemşerinim" falan diyorum. Sonra Cüneyt Arkın'ın 'Bizim Ev' dizisinde Doktor Suat'ı oynadım. Sonra Sinan Çetin'in Tramvay filminde oynadım, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar filminde bir futbolcuyu oynadım.
Şimdi yeni bir projem daha var. Kültür Bakanlığı'na teşvik için başvurdum. Kendim çekeceğim bu sefer. Çok ses getireceğini düşündüğüm bir proje.

MUSTAFA ŞİMŞEK'İN SANAT KARİYERİ

1965 ÜNYE doğumlu. Ünye Lisesini bitirdikten sonra İstanbul'a 1987 yılında tiyatro ve sinema çalışmalarına katılmak için geldi. Çeşitli tiyatrolarda oyunculuk yaptıktan sonra sinemayla ilk tanışması 1994 senesine rastlar… Hasan Kıyafet'in "Baraj" romanından uyarlanan "İş" filminde başrollerden biri sayılacak bir rolü üstlenerek sinemaya ilk adımını attı.. Bu arada AÖF İktisat Bölümünde iki yıl eğitim gördü… Çalışmaları okulu bitirmesine engel oldu. Senaryo yazımı ve oyunculuk konusunda yerli ve yabancı hocalardan dersler aldı. Şu anda sinema ve televizyonda oyunculuk ve yazarlığa devam etmekte…

ALDIĞI ÖDÜLLER

"Türk Usulü Evlenmek" Kültür Bakanlığı Sinopsis ödülü
"Türk Usulü Evlenmek" Orhon Murat Arıburnu En İyi Üçüncü Senaryo
"Göldeki Resim" Orhon Murat Arıburnu En İyi Film Öyküsü Ödülü
"Nereye Dönersen Dön…" Kültür Bakanlığı Senaryo ve Diyalog Geliştirme"
KATILDIĞI WORKSHOPLAR
Senaryo/Diyalog Çalışması "Z-1 Film Atölyesi" 1998
Oyunculuk Çalışması "Z-1 Film Atölyesi" 1998

YAZDIKLARI

"Türk Usulü Evlenmek" Sinema Filmi 2008
"Şakir Efendi" Televizyon filmi 2004
"Fırat" Dizi Son Üç Bölüm 1997

OYNADIKLARITELEVİZYON

• 2016 Sevda Kuşun Kanadında (Üstad Necip Fazıl Kısakürek) TRT1
• 2015 Diriliş Ertuğrul (Markos) – TRT1
• 2013 Nizama Adanmış Ruhlar-Ekip1(Sualolmaz Hikmet Baba) – Samanyolu TV
• 2012 İnce Yürek (TV Filmi-Yönetmen) – Kanal 7
• 2011 Esma (Tv Filmi-Recep Başrol) –Kanal 7
• 2009 Hicran Yarası – TRT1
• 2008 Elveda Derken (Murat) – Kanal D
• 2007 Kuzey Rüzgarı (Keten Abbas) – Show TV
• 2007 Yaralı Yürek (Emniyet Amiri) – Show TV
• 2005 Ankara Ekspresi (TV Filmi)
• 2004 Aynalar(Bld. Başkan Yardımcısı) – TRT1
• 2002 Keje – Star TV
• 2001 Sultan (Komiser) – Star TV
• 2000 Fosforlu Cevriye (TV Filmi) – Show Tv
• 2000 Üvey Baba (Doktor) – Star TV
• 2000 Hayat Bağları - ATV
• 1998 Babamın Günahı (TV Filmi) - Star Tv
• 1995 Bizim Ev (Dr. Suat) – TGRT

SİNEMA :
• 2013 Üvertür (Falcı)
• 2015 Anneye Giden Yol (Türk Kaptan) Kazakistan-Ukrayna Ortak Yapımı Yönetmen: Akan Sateyev
• 2006 Tramvay (Haldun)
• 2007 Sözün Bittiği Yer (Dr. Mustafa)
• 2000 Dar Alanda Kısa Paslaşmalar (Ahmet Abi)
• 1996 Bir Erkeğin Anatomisi
• 1996 Ekmek
• 1994 İş (Allah Verdi)

Sınıf arkadaşım Necip Fazıl Kısakürek... Necip Fazıl için 5 yıl hazırlandım Sınıf arkadaşım Necip Fazıl Kısakürek... Necip Fazıl için 5 yıl hazırlandım Reviewed by sabanarslan.com on Pazartesi, Mayıs 09, 2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Küfür ve hakaret içerin yorumlar yasaktır, yayınlanmaz. Yorumlama Biçimi tercihlerinden "Ananoim'i tercih ederek, herhangi bir hesaba bağlanmadan yorum gönderebilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.